Szklarska Poręba noclegi
Średnia ocena: 4.83 / 5, liczba ocen: 2958, zakres cen: 0 - 1300 PLNSzklarska Poręba - noclegi, pokoje, domki na wczasy i weekend
Szklarska Poręba, jako lokalizacja szczególnie popularna pod względem turystycznym ma w tym zakresie sporo do zaoferowania w kwestii udanego wypoczynku w górach. Z tego powodu odnaleźć można u nas wiele atrakcyjnych propozycji z tego miasta. Korzystając z naszego serwisu, możecie Państwo m.in. obejrzeć zdjęcia prezentujące interesujące Was pokoje, bądź pensjonaty w Szklarskiej Porębie. Możecie sprawdzić gdzie dokładnie znajduje się apartament, który wpadł Wam w oko, jak też podjąć kontakt z jego właścicielami. Dzięki nam porównacie ze sobą wiele ofert i wybierzecie tą, która w optymalnym stopniu spełniać będzie wszystkie przyjęte przez Was kryteria – noclegi w Szklarskiej Porębie, bądź w dowolnym innym regionie naszego kraju. Poszukujcie, porównujcie, rezerwujcie, wypoczywajcie i oceniajcie! Życzymy miłej zabawy!
Dlaczego wybrać nocleg w Szklarskiej Porębie?
Historia Szklarskiej Poręby
Historia miasta sięga XII wieku, kiedy to tereny dzisiejszego miasta zostały kupione przez zakon Joannitów z Cieplic. Celem ich było poszukiwanie szlachetnych kamieni oraz złota. Niedługo po tym, bo w połowie XIV wieku powstała tutaj pierwsza huta szkła, nieustannie osada była penetrowana przez poszukiwaczy drogocennych kruszców i kamieni. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na energię służacą wytopowi, osada wgłębiała się w coraz nowe tereny, wyrębując coraz dalsze połacie lasów. W ślad za wyrębowanymi terenami lasów podążali hutnicy, odlewając szkło. Na nowopowstałych polanach tzw. porębach powstawały osady pasterskie. Przez kilkaset lat hutnictwo stale się rozwijało i było główną dziedziną gospodarki. W połowie XIX wieku zaczęła rozwijać się branża turystyczna i noclegową w Szklarskiej Porębie, przełomowym momentem dla rozwoju turystyki mogło być wybudowanie kolei łączącej osadę z Jelenią Górą, w roku 1902. Od tej pory miejscowość stawała się jedną z popularniejszych miejscowości turystycznych w tej części Europy, w 1945 roku została włączona do Polski, a w 1959 roku otrzymałą prawa miejskie. Dziś jest jednym z największych i najbardziej znanych miast turystycznych w Polsce, szczególnie związanym z aktywnym wypoczynkiem i sportami zimowymi.
Geografia i okolice Szklarskiej Poręby
Szklarska poręba jest gminą miejską o powierzchni 75,44 km2, położoną w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Leży w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki), na wysokości ok. 440 - 890 m n. p. m. Szklarską Porębę otaczają od południowej strony Karkonosze wraz z najwyższym w tej części szczytem - Szrenicą (1362 m n. p. m.), od północy Góry Izerskie z Wysokim Kamieniem (1058 m n. p. m.), natomiast od wschodu z Pogórzem Karkonoskim. Gmina bezpośrednio sąsiaduje z Czechami, a największą jej część stanowią lasy. Ponadto z uwagi na ukształtowanie terenu oraz częste wiatry następuje tutaj szybka wymiana mas powietrza.
Turystyka w Szklarskiej Porębie
Tutejsza turystyka zaczęła rowijać się od połowy XIX wieku, głównymi walorami miejscowości było piękne położenie, oryginalny klimat oraz wzbudzające zainteresowanie ówczesnych turystów hutnictwo. Przełomowym momentem było powstanie kolei łączącej ją z Jelenią Górą. Obecnie miasto jest jednym z najsłynniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, o każdej porze roku. W okresach letnich szczególnie korzystać można z wędrówek górskich po pięknych okolicach z niepowtarzalnymi widokami, spróbować swoich sił na wielu trasach rowerowych, połączonych z czeskimi. Misto jest również ośrodkiem sportów zimowych, doskonale rozwinięte jest tutaj narciarstwo biegowe (ponad 150 km tras), co roku, w pierwszy weekend marca odbywa się tutaj Bieg Piastów. Ponadto znajduje się tu wiele wyciągów narciarskich, w większości zlokalizowanych w masywie Szrenicy. Podczas górskich wędrówek warto zobaczyć wodospad Szklarka.
Zabytki na terenie Szklarskiej Poręby
Miasto posiada wiele zabytów, spośród których wiele jest wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, są to m. in.:
- kościół pw. MB Różańcowej z XVII wieku
- dawny kościół ewangelicki z XVIII wieku
- cmentarz przykościelny
- budynek przy ul. Kilińskiego - obecne muzeum
- dawny młyn św. Łukasza
- budynek huty Julia
- wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych, aktualnie zaadoptowanych i przebudowanych na domy mieszkalne i obiekty noclegowe
Odwiedzając to piękne turystyczne miasto zapewne będą mieli Państwo okazję zobaczyć wiele atrakcyjnych miejsc i zabytków.