Kowary noclegi
Średnia ocena: 4.69 / 5, liczba ocen: 237, zakres cen: 25 - 500 PLNKowary - noclegi, pokoje, domki na wczasy i weekend
Wybierając się na wypoczynek w Karkonoszach szczególnie polecamy noclegi w Kowarach nieopodal Karpacza. Znajdziesz tutaj wiele atrakcji, jak również szeroką bazę noclegową, składającą się z hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, agroturystyk, pokoi i kwater prywatnych. Zachęcamy do korzystania ze wszystkich możliwości naszego serwisu, które pozwolą na łatwe i szybkie porównanie wielu ofert noclegowych w Kowarach, zlokalizowanie na mapie wybranego ośrodka, a dla zmotoryzowanych pozwoli wytyczyć trasę dojazdu ze wskazanego miejsca. Jeżeli będziesz miał dodatkowe pytania, w łatwy i szybki sposób możesz skontaktować się z właścicielem obiektu lub też wysłać zapytanie o wolny pokój. Zarówno miasto jak i okolica są piękną częścią turystycznej Polski, bogatej w bazę noclegową. Serdecznie zapraszamy.
Dlaczego wybrać nocleg w Kowarach?
Historia Kowar
Powstanie i rozwój Kowar ściśle wiąże się z wydobyciem rud żelaza oraz kowalstwem. W roku 1148 roku na zboczu góry Rudnik Walon Wawrzyniec Angelus odkrył rudę żelaza, któej wkródce rozpoczęto wydobycie. Około 1160 roku, z polecenie ówczesnego Księcia Bolesława Kędzierzawego, na terenie współczesnego miasta założono górniczą osadę. Przez wiele lat wydobynano w osadzie rudy żelaza, w związku z górnictwem rozwinęło się hutnictwo i kowalstwo, czyniąc osadę bogatszą.
W roku 1513 osada otrzymała prawa miejskie z rąk ówczesnego Króla Czech i Węgier - Władysława Jagiellończyka. W XVI wieku miasto, obok Świdnicy i Wrocławia stanowiło ważny element przemysłu żelaznego na Dolnym Śląsku. Żelazo stąd wykorzystywane było w wielu celach, między innymi do produkcji mostów i broni.
Rozwój górnictwa zahamowała wojna trzydziestoletnia, podczas której tutrjsza ludność uległa zdziesiątkowaniu, miasto zniszczone, a kopalnie zatopione. Wówczas rozpoczął się rozwój tkactwa.
W roku 1741 na skutek wojny miasto, wraz z Dolnym Śląskiem zostało dołączone do Prus. Pomimo wielu prób wznowienia wydobycia rud żelaza miasto do XX wieku słynęło głównie z przemysłu włókienniczego. Po I i II wojnie światowej na krótki czas wydobywano rudy żelaza, ale głównym w latach 40-tych i 50-tych XX wieku członem przemysłem było wydobycie rud uranu. W międzyczasie rozwijało się również tkactwo i włókiennictwo, które stało się główną gałęzią tutejszego przemysłu. Kowary zasłynęły dzięki produkcji dywanów, liczba ludności wzrosła do ponad 12 tysięcy. Aktualnie miasto ukierunkowuje swój rozwój w oparciu o turystykę i rozbudowę bazy noclegowej.
Geografia i okolice Kowar
Kowary są gminą miejską o powierzchni ok. 37 km2, położoną w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie jeleniogórskim. Leży w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich, charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu - leżą na wysokościach 420 - 1280 m n. p. m. Od południowego zachodu miasto graniczy z Czechami - od Przełęczy Okraj, poprzez Kowarski Grzbiet, aż po Kowarski Stół. Centrum miasta i główne zabudowania biegną wzdłuż rzeki Jedlica.
Turystyka w Kowarach
Bezspornym pozostaje fakt, iż Kowary posiadają doskonałe walory turystyczne i bogate są w naturalne atrakcje turystyczne. Infrastruktura turystyczna jednak powstała jeszcze przed I wojną światową - było tutaj wiele obiektów noclegowych - głównie gościńców i hoteli. Obecnie powstaje wiele nowych atrakcji, niemniej jednak wiele zachowało się z przeszłości.
Główne atrakcje turystyczne w Kowarach:
- Starówka
- Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
- Podziemna Trasa Turystyczna
- Dom Tradycji Miasta
- Park Miejski
- Dom Kata
- Kaplica Św. Anny.
- Zabytki miejskie
Zabytki na terenie Kowar
Z uwagi na wieloletnią tradycję, jak i fakt iż miasto liczy kilkaset lat, zachowało się wiele zabytków w Kowarach, pośród których wiele wpisanych jest do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Pośród wielu zabytków można wymienić podstawowe:
- kościół parafialny p. w. NMP wraz z plebanią
- Kaplica Świętej Anny
- ratusz
- kowarska starówka
- zespół szpitalny przy ul. Jeleniogórskiej
- szpital Bukowiec
- szpital Wysoka Łąka
- wodociągowa wieżą ciśnień
- zespół pałacowy Ciszyca (pałac, park, sztuczne ruiny)
- zespół pałacowy Radociny (Nowy Dwór)
- wiele innych obiektów mieszkalnych, mieszkalno-usługowych oraz usługowych