Zakopane - informacje

Zakopane - informacje

Zakopane - miasto i gmina w Polsce (gmina Zakopane - gmina miejska, powiat tatrzański, województwo małopolskie, przed 1998 województwo nowosądeckie). Miejscowość sięga swoją historią do XVI w., obecnie wyróżnia ją przede wszystkim turystyczny charakter oraz otwarte nastawienie na wczasowiczów - noclegi w Zakopanem oferowane są zarówno przez mniejsze jak i większe obiekty turystyczne. Przybliżona liczba mieszkańców na rok 2011 wynosiła 27857 osób. Natomiast jej powierzchnia zajmuje około 84,26 km2.

Przez Zakopane przepływa rzeka Zakopianka. Jej terytorium rozciąga się na wysokościach od 750 do 2301 m n. p. m. Jeden z najbliższych i najwyższych szczytów w okolicy to Świnica o wysokości 2301 m n. p. m. Leżąca, można powiedzieć, że w górach miejscowość pod względem geograficznym należy do mezoregionu o nazwie Rów Podtatrzański, położonego w makroregionie Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, który zaś obszarowo należy do podprowincji Centralne Karpaty Zachodnie.

Szczególnie zachęcamy do zwiedzenia Zakopanego ze względu na turystyczny charakter tej miejscowości, jej usytuowanie, atrakcje i położenie. Warto również zwrócić uwagę na dostępność bazy noclegowej oraz walory geograficzne i infrastrukturalne.

Zakopane
Województwo małopolskie
Powiat tatrzański
Gmina Zakopane - gmina miejska
Kod pocztowy 34-500 do 34-504
Numer kierunkowy (+48) 18
Tablice rejestracyjne KTT
Współrzędne 49.3, 19.95