Jurgów - informacje

Jurgów - informacje

Jurgów - wieś w Polsce (gmina Bukowina Tatrzańska, powiat tatrzański, województwo małopolskie, przed 1998 województwo nowosądeckie). Miejscowość sięga swoją historią do 1546 r., obecnie wyróżnia ją przede wszystkim niegdyś pasterki, obecnie turystyczny charakter oraz otwarte nastawienie na wczasowiczów - noclegi w Jurgowie oferowane są zarówno przez mniejsze jak i większe obiekty turystyczne. Przybliżona liczba mieszkańców na rok 2005 wynosiła 903 osób. Natomiast jej powierzchnia zajmuje około 7,68 km2.

Przez Jurgów przepływa rzeka Białka. Jej terytorium rozciąga się na wysokościach od 750 do 760 m n. p. m. Jeden z najbliższych i najwyższych szczytów w okolicy to Górki Wierch o wysokości 985 m n. p. m. Leżąca, można powiedzieć, że w górach miejscowość pod względem geograficznym należy do mezoregionu o nazwie Pogórze Spisko-Gubałowskie, położonego w makroregionie Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, który zaś obszarowo należy do podprowincji Centralne Podkarpaty Zachodnie. Ponadto na południe w odległości ok. 1 km znajduje się granica Polska-Słowacja.

Szczególnie zachęcamy do zwiedzenia Jurgowa ze względu na niegdyś pasterki, obecnie turystyczny charakter tej miejscowości, jej usytuowanie, atrakcje i położenie. Warto również zwrócić uwagę na dostępność bazy noclegowej oraz walory geograficzne i infrastrukturalne.

Jurgów
Województwo małopolskie
Powiat tatrzański
Gmina Bukowina Tatrzańska
Kod pocztowy 34-532
Numer kierunkowy (+48) 18
Tablice rejestracyjne KTT
Współrzędne 49.35, 20.133333
Noclegi w okolicy Jurgowa