Świątynia Wang Karpacz


58-540 Karpacz Na Śnieżkę 8

Świątynia Wang w Karpaczu to wjątkowe i magiczne miejce, które zostawi ślad w pamięci każdego, kto je odwiedzi. Świątynia Wang, inaczej Kościół Górski Naszego Zbawiciela, to kościół ewangelicki, który powstał w XII wieku w miejscowości Vang w Norwegii! Został on przeniesiony do Karpacza 1842 roku i jest najprawdopodobniej najsatszym kościołem drewnianym w Polsce.

Historia o tym, jak kościół z Norwegii znalazł się w Karpaczu jest bardzo ciekawa i zaczyna się w XIX wieku. Kościół stał się zbyt mały dla mieszkańców miejscowości Vang, dlatego postanowili oni wybudować  nowy - większy niż dotychczasowy. Niestety nie mieli na to środków i postanowili oni rozebrać i sprzedać stary kościół - ten który obecnie znajduje się w Karpaczu. W 1841 roku świątynię przewieziono do Szczecina, następnie do Berlina, aż w końcu na prośby hrabiny Fryderyki von Reden z pobliskiego Bukowca król pruski Fryderyk Wilhelm IV zgodził się przewieźć kościół na Dolny Śląsk. Lokalizację wybrano na podstawie krajobrazu oraz położenia względem pobliskich miejscowości, które nie miały kościoła.

Podczas montażu okazało się, że znaczna część elementów nie nadawała się do ponownego użytku, a ostatecznie do Karpacza trafiła tylko ułamek materiału, z którego był zbudowany kościół. Rekunstruowano go na podstawie rysunków, ale również naniesiono zmiany i dodatkowe konstrukcje, takie jak chociażby wieża. Ciekawostką jest fakt, że do budowy kościoła nie użytko żadnego metalowego gwoździa.

W lipcu 1844 roku Świątynia Wang stała się oficjalnym kościołem parafii ewangelickiej w Karpaczu i jest nim do dnia dzisiejszego.

Karpacz - atrakcje i zabytki w okolicy
Kowary - Wędrówka szlakiem kowarskiego Dreptacza
Wędrówka szlakiem kowarskiego Dreptacza
Kowary
Karpacz - BikePlanet Townhill Race
BikePlanet Townhill Race
Karpacz